Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile pentru imobillizari in curs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile pentru imobillizari in curs

Care sunt inregistrarile contabile in situatia unei societati comerciale care investeste in constructia unei hale metalice cu spatii de depozitare, showroom, birouri pentru folosinta proprie si care are tot felul de cheltuieli in faza initiala si anume: proiect hala showroom birouri, proiectare instalatii, obtinere documente, avize cum ar fi: obtinere certificat urbanism, taxa emitere aviz amplasament de la Electrica, taxa avize prestatii-coexistenta de la Compania de Apa si de la Electrocentrale, taxa analiza protectia mediului etc.? Se inregistreaza pe cheltuieli aferente perioadei, respectiv cont 628 sau se inregistreaza pe imobilizari corporale in curs, alaturi de celelalte cheltuieli (mai substantiale) respectiv cheltuieli pentru materiale, avans lucrari etc.? Va rog si o monografie contabila"
Daca sunteti societate noua, in prima faza efectuati un bilant de deschidere cu cheltuielile efectuate cu acest prilej, apoi treceti la faza cu imobilizarile. Aveti nevoie de un contabil, nu se pot inregistra pe cheltuielile perioadei, cel putin o parte din cheltuieli, trebuie aplicat regimul amortizarilor dupa caz.