Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TAXA AVIZ AMPLASAMENT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TAXA AVIZ AMPLASAMENT

va rog sa imi spuneti care e contul contabil corect in care trebuie sa inregistrez taxele privind diferite avize sau autorizatii pentru o constructie a unei societati in care isi va desfasura activitatea - problema e ca depinde constructia de un credit bancar ce il va primi sau nu ... deci ex. taxa aviz amplasament constructie platita la ENEL, Sanatate publica , Apaprod ... etc. in ce cont le voi inregistra ? constructia nu se face in regie proprie - 231 ? 635 ? sau...?????????
multumesc anticipat
E mai bine 628 , decat 635 .
Daca este vorba de taxe platite la primarie sau la alt buget al statului-atunci 635,daca este vreo taxa facturata de vre-o firma( gen bransament, racord etc)-628.Daca doriti capitalizarea ei , atunci puteti sa o includeti in valoarea imobilizarii, daca vreti in anumite conditii si dobinda aferenta creditului din care sa face plata imobilizarii se poate include in valoarea imoblizarii.