Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Restituire taxa de participare licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Restituire taxa de participare licitatie

Buna ziua,

Am depus o oferta pentru un apartament exectut prin ANAF. Am achitat avansul de 10 % pentru participarea la licitatie, insa in ziua licitatiei nu am putut sa ma prezint (din motive medicale).
Ma intereaseaza daca exista posibiliatatea de recuperare a avansului?

Multumesc,
Art. 162
(11) Taxa de participare reprezinta 10% din pretul de pornire a licitatiei si se plateste in lei la unitatea teritoriala a Trezoreriei Statului. In termen de 5 zile de la data intocmirii procesului-verbal de licitatie, organul fiscal va restitui taxa de participare participantilor care au depus oferte de cumparare si care nu au fost declarati adjudecatari, iar in cazul adjudecarii, taxa se retine in contul pretului. Taxa de participare nu se restituie ofertantilor care nu s-au prezentat la licitatie, celui care a refuzat incheierea procesului-verbal de adjudecare, precum si adjudecatarului care nu a platit pretul. Taxa de participare care nu se restituie se face venit la bugetul de stat, cu exceptia cazului in care executarea silita este organizata de organele fiscale prevazute la art. 35, caz in care taxa de participare se face venit la bugetele locale.