avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repatriere roman decedat in Suedia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repatriere roman decedat in Suedia

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie foarte delicata. Socrul meu a decedat in Suedia, fiind plecat cu contract de munca. In prezent ne straduim sa-l aducem in tara, dar, parca ne luptam cu morile de vant...
Desi are contract, nu avem nici o copie, managera firmei trage de timp in a ni-l da, se pare ca are o asigurare dar nu ne poate da informatii despre suma si ne pune sa semnam un formular foarte vag prin care sa imputernicim firma de asigurari sa plateasca transportul si 'alte servicii' in conditiile in care noi nu vrem nici un alt serviciu iar din cate am inteles transportul e platit de statul suedez.
Am mare nevoie de o parere/ sfat/ indrumare de la o persoana cu cunostinte despre leglatia din Suedia.
Va rog, ajutati-ma cu o persoana sau nr de telefon, pe care sa o pot contacta si sa ma sfatuiesc cu ea.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:46, 9 August 2017
Puteti lua legatura cu Ambasada Romaniei in Suedia. Gasiti date de contact aici: Adresa: Östermalmsgatan 36, 114 26, Stockholm Call center consular 0046-(0)8-20.56.74
Adresa: Östermalmsgatan 36, 114 26, Stockholm
Call center consular 0046-(0)8-20.56.74
Adresa Secției Consulare: Östermalmsgatan 36, 114 26, Stockholm - intrarea dinspre Engelbrektsgatan
Adresa poștală: Box 26043, 100 41, Stockholm
Ghișeu consular online
(programări, informații, verificare cereri)
WWW.ECONSULAT.RO
Informații consulare
Telefon informații consulare pentru cetățeni români :
0046-(0)8-20.56.74
0046-(0)8-20.99.27
0046-(0)8-411.31.81
E-mail : contact@informatiiconsulare.ro
În cererea de informații vă rugăm să precizați că sunteți rezident în Suedia, pentru a primi informații consulare specifice.
Portal de Informații consulare – inclusiv cu răspunsuri la solicitări specifice
www.informatiiconsulare.ro
Este important daca socrul dvs. a lucrat cu CIM incheiat printr-o firma de plasare forta de munca din Romania in Suedia. Daca da poate fi vorba de un accident de munca, caz in care sunt de indeplinit si alte formalitati din care revin niste drepturi pentru urmasii victimei.
Cel mai bine luati legatura cu:
Biroul atașatului pentru probleme sociale și de muncă

Dna. Anita CRISTEA
Tel.: +46 (0) 8 10 86 03
Fax: +46 (0) 8 10 28 52
E-mail: stockholm.social@mae.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! unde trebuie sa solicit certificatul de deces al ... barneata barneata Buna seara! Unde trebuie sa solicit certificatul de deces al tatălui mort în Anglia? Rudele lui l-au îngropat și mi-au dat actele lui de proprietate fara ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie georgana georgana Buna seara, As avea rugamintea sa ma indrumati si pe mine daca ati mai avut cazuri asemanatoare Din anul 1994-2001 am lucrat pe teritoriul Ciprului mai exact ... (vezi toată discuția)
Diurnă Gabi M. Gabi M. Buna seara ! Suntem stabiliți în Germania de aproximativ 5 ani întâlnim o situație noua si anume deplasare soțului cu serviciul si nu avem nici cea mai ... (vezi toată discuția)