Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Unde trebuie sa solicit certificatul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Unde trebuie sa solicit certificatul de deces al ...

Buna seara! Unde trebuie sa solicit certificatul de deces al tatălui mort în Anglia? Rudele lui l-au îngropat și mi-au dat actele lui de proprietate fara certificatul de deces și nu pot face succesiunea.
Buna seara , consulatul Romaniei din Anglia parereea mea e ca va poate ajuta, pt ca ei ofera servicii consulare, care sunt postate pe site-ul [ link extern ]

sau

direct Web: [ link extern ]

Telefoane call-center (informații consulare pentru cetățeni români):

Consulatul General al României la Londra acordă asistenţă consulară:

cetăţenilor români, indiferent de ţara de reşedinţă;
persoanelor care au şi cetăţenie română (bipatrizi), în anumite situaţii;
cetăţenilor statelor UE, în cazul în care ţara lor nu are reprezentanţă diplomatică în Regatul Unit al Marii Britanii (în conformitate cu articolul 20 din Tratatul Uniunii Europene şi cu prevederile Deciziei 96/409/PESC).

+44 (0)20 8741 4311; +44 (0)20 8741 3252​; +44 (0)20 8741 3955​; +44 (0)20 8741 3464;

+44 (0)20 8741 8707; +44 (0)20 8741 6657; +44 (0)20 8741 8211; +44 (0)20 8741 2372.

Pentru apeluri de pe rețele de telefonie din Marea Britanie, se elimină prefixul de țară. De exemplu: 02087414311

Pentru apeluri de pe rețele de telefonie din afara Marii Britanii se adaugă prefixul de țară, fără a forma cifra (0). De exemplu: +44 2087414311

Toate apelurile telefonice către aceste numere de telefon ajung într-un Call Centre al Centrului de Contact și Suport pentru Cetățenii Români din Străinătate (CCSCRS) care se află în București.

Din cauza unui număr foarte mare de apeluri s-ar putea ca timpii de așteptare pentru contactarea unui operator să fie mai mari.

Informaţii complete cu privire la serviciile consulare se regăsesc la secţiunea:
Servicii consulare

Astfel, pentru a obține informațiile consulare necesare, vă rugăm să folosiți și celelalte mijloace de informare:

pagina consulatului [ link extern ]
portalul Ghișeul Consular Online www.econsulat.ro
adresa de email contact@informatiiconsulare.ro
Rugăm să ne comunicaţi în solicitare, care este oraşul/provincia/statul dumneavoastră de reședință pentru a vă oferi informaţiile consulare în funcţie de zona geografică. Având în vedere setările specifice domeniului aol.com, vă rugăm, ca solicitările de informaţii să NU fie transmise de pe adrese precum abc@aol.com, deoarece, în mod constant, mesajele transmise către aceaste adrese nu ajung la destinatar.

Telefon de urgență: +44 7738716335,

Exclusiv pentru cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă (accidente cu victime, decese, calamităţi şi alte situaţii de pericol sau cu caracter extraordinar). La acest număr de telefon NU se furnizează informații consulare.

E-mail call-center (informații consulare pentru cetățeni români):

contact@informatiiconsulare.ro

În cererea de informații vă rugăm să precizați orașul și provincia de rezidență, pentru a primi informații consulare specifice în funcție de zona geografică.

Site-web call-center (informații consulare pentru cetățeni români):

[ link extern ]

Monica_albu, utilizator