Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumparare vechime de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumparare vechime de munca

Buna seara !
Care este termenul pina la care se poate cumpara vechime de munca conform Legii 186/2016, prin achitare contributie sociala ?
Va multumesc !
Persoanele care nu au acumulat suficienţi ani de vechime pentru a primi pensie de la stat îşi vor putea plăti în continuare asigurările sociale pentru anii în care nu au cotizat. Guvernul a prelungit termenul până la care pot fi plătite retroactiv contribuţiile de asigurări sociale, persoanele care n-au ajuns încă la vârsta de pensionare având posibilitatea să facă acest lucru până la 31 decembrie 2017