Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata parțial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata parțial

Când pot ieși la pensie anticipat parțial dacă sint născuta la data de 1/01/1960 și am lucrat 14 ani 3 luni si 9 zile in condiții normale iar in gr. a-2-a am lucrat 12 ani 6 luni si 21 de zile conform legii nr 3/1977 si sporul de grupa de 3 ani plus un an șomaj de la data de 31/05/2017 pana la 31/05/2018 asta este perioada de munca. La ce vârsta și câți ani de vechime pot ieși la pensie anticipat parțial și dacă nu am suficienți ani diferența o pot cumpara și dacă da ați putea sa îmi Spune-ți de ce perioada am nevoie sa cumpăr pentru a ieși la pensie anticipat parțial ? Va mulțumesc
Limita de varsta la 61 ani si 8 luni.
Mulțumesc Dl dar eu V-am pus mai multe întrebări într-una iar ce mi-ați răspuns nu ma ajuta cu nimic pentru ca eu vreau sa cumpăr vechime dacă pot sa ies la pensie acum nu la 61 de ani și 8 luni
Puteti depune actele pentru :
- pensie anticipata , daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 8 luni.

- pensie anticipata partiala, daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 8 luni.

Puteti incheia retroactiv un contract cu Casa de pensii - pentru a cumula stagiu de cotizare -, doar pentru perioada iulie 2013 - 2018.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din datele postate rezulta ca va lipsesc 10 luni de stagiu pentru a a va putea deschide drepturile la pensie anticipata partiala.

Legea 186/2016:

Art.1
(1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, persoanele care NU AU CALITATEA DE PENSIONARI POT EFECTUA PLATA CONTRIBUTIEI DE ASIGURARI SOCIALE PENTRU PERIOADELE DE TIMP IN CARE NU AU AVUT CALITATEA DE ASIGURAT IN SISTEMUL PUBLIC DE PENSII( nu cred ca este cazul d-coastra )sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia.

Art.3
Perioadele de timp pentru care se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale sunt cele care se încadrează în intervalul de timp cuprins între data încheierii contractului de asigurare socială potrivit prezentei legi și ultimii 5 ani anteriori acestei date.

In concluzie:
Puteti cumpara vechime pentru ultimii 5 ani din urma, doar daca in acea perioada nu ati fost asigurata in sistemul public de pensii.
Carp Mircea, utilizator
Va mulțumesc dl Carp acum ați fost explicit și mi-ați răspuns cum trebuie