Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este necesar titlu de proprietate pe un teren aflat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este necesar titlu de proprietate pe un teren aflat inscris in cartea funciara din 1988?

Buna seara.
In 1988 s-a inscris in cartea funciara dreptul de proprietate asupra casei+gradinii de la tara a mamei mele si a unchiului meu. In 1994 cand a decedat mama mea s-a facut succesiunea, jumatatea mamei mele revenindu-mi mie. Acum, la decesul unchiului meu, notarul cere familei titlul de proprietate asupra gradinii (406mp) si asupra arator intravilan (4964mp). Acest titlu nu a fost solicitat deoarece pamantul apartinea deja familiei in 1990, deci nu face obiectul legii 18/1991 si a "legii lupu". As dori sa ma lamuriti de ce notarul cere asa ceva. Va multumesc anticipat.
Pentru ca o inscriere in cartea funciara nu valoreaza a titlu de proprietate.
Ce acte au fost depuse in 1988 la Cartea Funciara pentru intabularea casei, gradinii si a terenului intravilan? Pe baza caror acte de proprietate s-a dezbatut succesiunea dupa mama dvs in anul 1994?
pai pe notar nu l-ati intrebat:">?
Florentina Mihaela a scris:

Ce acte au fost depuse in 1988 la Cartea Funciara pentru intabularea casei, gradinii si a terenului intravilan? Pe baza caror acte de proprietate s-a dezbatut succesiunea dupa mama dvs in anul 1994?

In 1988 s-a facut succesiunea dupa bunicul meu, decedat in razboi, si traia bunica, mama, unchiu...nu stiu ce acte trebuiau depuse pe vremea aia.
In 1994 s-a facut succesiunea pe baza actelor care le are si acum matusa relativ la aceste proprietati , adica extrasul de carte funciara.
Nu am cerut titlu ca nu stiam ca trebuie cerut, pe de alta parte...in baza carei legi sa-l fi cerut?
Multumesc pentru atentie.
Sa fim seriosi, pe vremea comunistilor puteai avea in proprietate doar locuinta si cel mult 250 mp curte, cu acordul gratios la CAP-ului. Bineinteles ca trebuia sa solicitati reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991 sau 1/2000 sau 247/2005.
Mergeti la primarie si interesati-va de posibilitatea intocmirii documentatiei in vederea emiterii Ordinului prefectului pentru casa si curte, act care echivaleaza titlu de proprietate, conform legii 18/1991 rasmodificata:) Pentru a solicita aceast act, va trebui totusi ca mostenitorii unchiului sa obtina un certificat de calitate de mostenitor.
Si inca o intrebare: terenul intravilan de 4964 mp a fost intabulat in 1988?????? Cand, conform legislatiei in vigoare, afara de cei 250mp, restul apartinea CAP-ului?