Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele libere saptamanale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele libere saptamanale

Buna ziua. Am si eu o mica nelamurire.
Saptamana aceasta in zilele de luni si marti sotia mea a fost planificata liber urmand ca in perioada de miercuri-duminica sa isi desfasoare activitatea la locul de munca.
Marti, intrucat i s-a facut rau, a fost internata in spital, si i s-a prescris concediu medical pana miercuri, saptamana viitoare.
Sotia a dus la locul de munca concediul medical, deci se intelege ca sefii ei stiau perioada in care va fi in concediu, cu toate astea pentru saptamana viitoare a fost planificata marti si miercuri libera(perioada in care se afla in concediu medical), urmand ca in perioada joi-duminica sa lucreze.
Nu am reusit sa ne dam seama din codul muncii daca, din cauza ca in saptamana aceasta a avut liber luni si marti dupa care restul saptamananii a fost in medical se considera ca a avut de fapt 4 zile libere(respectiv luni si marti si sambata si duminica din perioada cu medicalul), si ca drept urmare, saptamana viitoare sa nu mai aiba dreptul la liber.
De asemenea in aceasta luna nu a avut nici macar o zi libera sambata sau duminica, desi in codul muncii am vazut stipulat ca este obligatoriu macar 2 zile de sambata si duminica libere in fiecare luna
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
bozzont, utilizator
Concediul medical nu are nicio legatura cu zilele libere , chiar daca se suprapune cu ele intr-o saptamana .... in saptmana urmatoare sotia dvs va trebui sa aiba 2 zile libere de repaus saptamanal, conform Codului Muncii.