Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plată concediu de odihnă ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plată concediu de odihnă ?

Bună seara,

Luna aceasta, un coleg din departament nu a primit drepturile salariale din luna iulie, pe motiv că mai este angajat pe baza unui contract de muncă pe perioadă nedeterminată, în alt domeniu. Dl jurist i-a povestit că în urma unei ordonanțe din decembrie 2016, se dau drepturile salariale doar unde angajatul are "baza".
În situația lui sunt mai mulți colegi, ce au două contracte de muncă, cu normă întreagă, pe perioadă nedeterminată. Precizez că un contract de muncă este la o instituție artistică, iar cealaltă în învățământ.

În anii precedenți, colegii care aveau 2 contracte de muncă au primit drepturile salariale de la ambele instituții în această perioadă, anul acesta a intervenit modificarea, fără o notificare scrisă.

Ce se poate face in această situație ?

Mulțumesc!
cain2k, utilizator
Pentru sectorul bugetar HG 250/1992 se aplica cu prioritate fata de Codul Muncii.
Conform HG 250/1992:

Art. 3. -
(1) Salariații care îndeplinesc prin cumul, pe lângă funcția de bază, cu o normă întreagă, o altă funcție, au dreptul la concediul de odihnă plătit numai de la unitatea în care au funcția de bază. Unitatea în care salariații cumulează le va acorda, la cerere, un concediu fără plată pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealaltă unitate.

(2) Salariații care sunt încadrați cu jumătate de normă la două unități au dreptul la concediu de odihnă la ambele unități, proporțional cu timpul lucrat.

(3) Salariații care cumulează, la unități diferite, fracțiuni de normă care depășesc o normă întreagă, își aleg unitățile de la care beneficiază de concediu de odihnă, în așa fel încât drepturile cuvenite potrivit acestuia să nu depășească pe cele cuvenite salariaților încadrați cu o normă întreagă.

Dar cum se decide "funcția de bază" ? Dacă ai două CIM cu normă întreagă, ce respectă prevederile actuale ? (Ex. 18 ore + 16 ore/ săptămâna). Alege angajatul unde are "funcția de bază" ?

Mulțumesc!
cain2k, utilizator
Angajatul alege locul unde va avea functia de baza.
Bună ziua,

În Ordinul nr. 5559 din 2011, pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învățământ:

Art. 2. — La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul ministrului educației naționale nr. 3.251/1998 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învățământ,
emise în aplicarea art. 103 din Legea nr. 128/1997 și a Hotărârii Guvernului nr. 250/1992, republicată, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 269 din 20 iulie 1998.

În aceste condiții, pentru cadrele didactice, HG 250/ 1992 se aplică sau nu ?

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Pentru sectorul bugetar HG 250/1992 se aplica cu prioritate fata de Codul Muncii.

cain2k, utilizator
Ordinul 5559/2011 nu abroga HG 250/1992 ... Un act normativ inferior nu poate abroga un act normativ supoerior.

Pentru cadrele didactice se aplica Ordinul nr. 5559/2011, completat cu HG 250/1992.