Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicare act normativ
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicare act normativ

Buna seara.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este posibil ca un act normativ, respectiv o ordonanta de urgenta, sa fie aplicabila la o data anterioara publicarii sale in Monitorul Oficial.
Multumesc.
Nu este posibil asa ceva.

Ordonanţele de urgenţă ale Guvernului intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.