Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua! As dori sa stiu: daca am 24 de ani vechime in munca, din care 15 ani de grupa I si 3 ani de studii superioare, fiind femeie si varsta mea actuala fiind de 47 de ani, la ce varsta ar trebui sa ies la pensie? Mentionez ca din cei 3 ani de studii superioare, doar trei luni am lucrat. Multumesc.
Cei 3 ani de studii superioare nu se iau in calcul decat la limita de varsta. Pentru 15 ani grupa 1 se reduce varsta de pensionare cu 8 ani. Pentru fiecare an lucrat in grupa I in proportie de 100% beneficiati de un spor suplimentar la stagiul de cotizare de 6 luni.
Limita de varsta 63 ani. Pentru cei 15 ani de gr.I se reduce varsta cu 7 ani si 6 luni. Deci puteti iesi la 55 ani si sase luni daca pana atunci realizati un stagiu complet de cotizare de 35 ani, daca nu reducerea varstei nu vi se aplica.
Gabi50, utilizator