avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Buna ziua! As dori sa stiu: daca am 24 de ani vechime in munca, din care 15 ani de grupa I si 3 ani de studii superioare, fiind femeie si varsta mea actuala fiind de 47 de ani, la ce varsta ar trebui sa ies la pensie? Mentionez ca din cei 3 ani de studii superioare, doar trei luni am lucrat. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 22:37, 27 August 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cei 3 ani de studii superioare nu se iau in calcul decat la limita de varsta. Pentru 15 ani grupa 1 se reduce varsta de pensionare cu 8 ani. Pentru fiecare an lucrat in grupa I in proportie de 100% beneficiati de un spor suplimentar la stagiul de cotizare de 6 luni.
Limita de varsta 63 ani. Pentru cei 15 ani de gr.I se reduce varsta cu 7 ani si 6 luni. Deci puteti iesi la 55 ani si sase luni daca pana atunci realizati un stagiu complet de cotizare de 35 ani, daca nu reducerea varstei nu vi se aplica.
Ultima modificare: Duminică, 27 August 2017
Gabi50, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta iesire la pensie Simonadiac Simonadiac Buna ziua,va rog daca este posibil sa-mi comunicati variantele de iesire la pensie: la cerere,anticipata si anticipata partiala.Sint(femeie) nascuta in 1967 si ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata din grupa i de munca ildikogabriella ildikogabriella Colega mea este nascuta in 30.09.1967, este angajata din data de 30.09.1987, incepand cu 01.05.1990 lucreaza in grupa I de munca, din care 2 ani a fost in ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? elennna elennna Buna ziua. Sunt nascut la data de 15 noienbrie 1955. Am o vechime in munca de 40 de ani. Am grupa 1 in proportie de 50% (21 de ani si 8 luni). Cand as putea ... (vezi toată discuția)