Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie cu cetățean grec
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie cu cetățean grec

Buna seara,sant romanca am sotul decedat si 2 copii majori ,vreau sa ma recasatoresc in grecia cu cetatean grec .Puteti sa-mi puneti ce acte trebuie sa-mi scot din tara ,unde sa le traduc si pt care am nevoie de apostille,iar daca apostilul este necesar si pt actul original si pt cel tradus .va multumesc o seara buna
Toate actele de stare civila trebuie apostilate(certif. dvs. de nastere, casatorie, deces sot, adeverinta anexa 9 de celibat). De tradus sa le traduceti si sa le legalizati in Grecia. Traducerea nu trebuie apostilata. La notar in Grecia veti face si o declaratie. Va spun aut. grecesti de stare civila. Sa aveti pasaport si sa va casatoriti la autoritati, nu la biserica.
Justitiarul711, utilizator