Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reglare consum apa la pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reglare consum apa la pausal

Buna seara! Va rog sa imi spuneti daca exista vreo prevedere legala prin care un administrator al unei asociatii de locatari este obligat sa regleze consumul de apa trecut la pausal pentru un apartament. Care este aceasta prevedere, din ce lege face parte, daca a fost reglementata?
vali m a scris:

...'' POATE FI DETERMINATĂ DE: ASOCIAȚIA DE PROPRIETARI (împuterniciți ai proprietarilor) pe baza propriilor proceduri ....''

Daca în AG s-a hotărât montarea de apometre radio și s-a votat, înseamnă ca asta e legal în bloc. Cine nu are ce s-a votat, insist, ce s-a votat, se cheamă ca nu este contorizat.
Daca s-au votat apometre radio, cei care au alt fel se considera ca nu au. Oricum, avizul metrologic este expirat demult.Alea nu mai înregistrează corect. Dar si locatarii respectivi știu asta...multi, din cauza asta nu vor sa-și pună altele.Altfel nu vad motivul Sa nu spuneți ca este vorba de bani, pentru ca se găsesc soluții...se pot plăti în rate de către proprietar, se pot trece în lista de întreținere... etc

Dacă montezi doar apometre generale cu Unde Radio, fără a le monta și în toate apartamentele din Condominiu, consumul nu e corect și echitabil calculat și este obligatoriu să existe controale și citire de indecși odată la 3 luni, așa cum obligă Normele Metodologice de facturare și repartizare a consumului individual de apă din Condominiu.
Regulamentul privind procedura de citire şi de calculare a consumurilor individuale de apă rece şi apă caldă şi repartizarea pe proprietarii individuali a consumului total de apă înregistrat la nivelul branşamentelor.
Capitolul II - Citirea şi calcularea consumurilor individuale de apă rece şi apă caldă.
Art. 5. Contoarele de apă se vor citi în ultimele 5 zile ale lunii, în aceeaşi zi în care se citesc contoarele generale montate la branşamente, de către o persoană desemnată de furnizor sau de Asociaţia de Proprietari, împreună cu proprietarul spaţiului cu destinaţie de locuinţă sau cu altă destinaţie (de regulă, APOMETRELE SE VERIFICĂ CEL PUȚIN O DATĂ LA 3 LUNI PENTRU TOȚI PROPRIETARII DIN CONDOMINIU). Administratorul are responsabilitatea centralizării datelor şi prelucrării CORECTE a acestora.
Art. 6. Citirea apometrelor.
(2) Dacă citirea se face de către reprezentantul Asociaţiei, indecșii noi vor fi trecuţi în fişa individuală de evidenţă, fiind confirmaţi prin semnătură de către proprietar. Cu ocazia citirii se va verifica existenţa şi starea sigiliilor, precum şi dacă toţi consumatorii sunt conectaţi după apometre.
(4) Dacă din motive obiective un proprietar nu poate transmite indecşii sau nu poate asigura accesul în apartament pentru citirea indecşilor, pentru o perioada de maxim 3 luni se va lua în calcul ultimul consum comunicat, urmând ca la prima transmitere/citire să se facă reglajul.

DETALII, AICI: [ link extern ]
flory_mr...nu intelegi si pace!! Daca AG a hotarat montarea apometrelor cu citire radio si unii nu vor....ce ti se pare corect si echitabil sa-i citesti??Adca unul nu e corect si nu vrea sa puna apomterul da restul sa ii accepte consumul de pe un apometru care nu mai functioneaza bine de ani intregi!!
vali m a scris:

flory_mr...nu înțelegi si pace!! Daca AG a hotărât montarea apometrelor cu citire radio si unii nu vor....ce ti se pare corect si echitabil sa-i citești ?? Adică unul nu e corect si nu vrea sa pună apometrul da restul sa ii accepte consumul de pe un apometru care nu mai funcționează bine de ani întregi!!

Având diferențe (pierderi) de apă lunare, este logic că ai o contorizare pe care trebuie s-o verifici dacă e reală, cel puțin o dată la 3 luni, pentru că altfel vei găsi apartamente cu 300 mc, așa cum am pățit noi adeseori !
Eu vorbesc din experiența mea, fiind și membru în Comitetul Executiv vreo 6 luni, și am descoperit în A.P.71 Brăila enorm de mulți proprietari care nu dăduseră indecșii de câțiva ani, sau unii dădeau valori fictive !
Pe mine, ca proprietar, nu mă interesează cum și când faci controale, pentru că dacă nu le faci conform legii, eu nu-ți mai plătesc nimic, dacă nu dovedești că avem consumuri reale în toate apartamentele din Condominiul fiecăruia !
Să-mi dovedești, tu, președinte al A.P.71, că nu m-ai discriminat, și ai verificat cu probe, toate apometrele, cel puțin la 3 luni, să avem consumuri apropiate de realitate !
Asta-i soarta, odată ce ești plătit de proprietari să acționezi cumva, trebuie să ai consumuri reale și avarii aproape zero !
Buna ziua. Care este nr ordinului ANRE care face referire la apa rece consumata, an gasit pt caldura si apa calda repartitia pe consumatori...Daca te duci in instanta sa prezinti baza legala prin care tu iai calculat consumul iti va spune judecatorul sai arati unde escrie, ad literam, nu prin similitudine...Multumesc

violeta vasiliu a scris:

Cf.Ord.ANRE, in situatia in care un apartament dotat cu contoare ,nu declara 2 luni consumul de apa, administratorul va calcula consumul de apa in fiecare luna din cele doua nedeclarate, cf. ultimei luni declarate. In cea de a treia luna, consumul de apa se va calcula pausal .
In situatia in care apartamentul in cauza, comunica la un moment dat indecsii pt. consum apa rece si calda, administratorul va nota acesti indecsi si va astepta o luna, cand se vor comunica indecsii lunii imediat urmatoare. In acest fel va avea posibilitatea de a calcula prin diferenta, consumul de apa pe luna respectiva.
De la prima comunicare a indecsilor pana la cea de a doua, consumul de apa se va calcula pausal.
Reglarea se poate face numai in situatia cand un apartament nu declara consumul timp de doua luni si comunica indecsii de la sfarsitul celei de a treia. In aceasta situatie, la ultimii indecsi declarati se va aduna consumul calculat in urmatoarele doua luni ( in fiecare din cele doua luni, consumul va fi egal cu cel din ultima luna declarata) si se vor obtine indecsii vechi din cea de a treia luna. Prin diferenta intre acesti indecsi vechi si indecsii noi declarati la sfarsitul celei de a treia luni, se obtine consumul pt. cea de a treia luna.

Bun așa, în sfârșit! In care ordin scrie asa ceva atât de amănunțit și clar? V-as fi recunoscătoare sa îmi răspundeți.

DanutzGenila a scris:

Buna ziua. Care este nr ordinului ANRE care face referire la apa rece consumata, an gasit pt caldura si apa calda repartitia pe consumatori...Daca te duci in instanta sa prezinti baza legala prin care tu iai calculat consumul iti va spune judecatorul sai arati unde escrie, ad literam, nu prin similitudine...Multumesc

violeta vasiliu a scris:

Cf.Ord.ANRE, in situatia in care un apartament dotat cu contoare ,nu declara 2 luni consumul de apa, administratorul va calcula consumul de apa in fiecare luna din cele doua nedeclarate, cf. ultimei luni declarate. In cea de a treia luna, consumul de apa se va calcula pausal .
In situatia in care apartamentul in cauza, comunica la un moment dat indecsii pt. consum apa rece si calda, administratorul va nota acesti indecsi si va astepta o luna, cand se vor comunica indecsii lunii imediat urmatoare. In acest fel va avea posibilitatea de a calcula prin diferenta, consumul de apa pe luna respectiva.
De la prima comunicare a indecsilor pana la cea de a doua, consumul de apa se va calcula pausal.
Reglarea se poate face numai in situatia cand un apartament nu declara consumul timp de doua luni si comunica indecsii de la sfarsitul celei de a treia. In aceasta situatie, la ultimii indecsi declarati se va aduna consumul calculat in urmatoarele doua luni ( in fiecare din cele doua luni, consumul va fi egal cu cel din ultima luna declarata) si se vor obtine indecsii vechi din cea de a treia luna. Prin diferenta intre acesti indecsi vechi si indecsii noi declarati la sfarsitul celei de a treia luni, se obtine consumul pt. cea de a treia luna.