Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Date personale confidentiale
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Date personale confidentiale

Introducere
Buna. Ma ocup de partea administrativa a unui ONG ce desfasoara activitati in natura pentru copii si tineri cu vartele intre 8 si 19 ani. La fiecare inceput de an de activitati (septembrie) fiecare participant completeaza o fisa de recensamant (fisa de inscriere anuala). Este actul administrativ in care parintii sunt de acord si semneaza, iar pentru tabere (activitati cu noapte inclusa) se completeaza acordul parental.

Intrebare
In modelul actual este trecut numarul si seria actului de identitate. (in mare parte parintii copiiilor sub 14 ani nu completeaza datele din certificat. Pun intrebarea daca certificatul are numar si serie.

CNP ar fi mai util in cazul acesta sau este de preferat doar seria si numarul actului de identitate?

In caz de urgenta sau interventie medicala minora, cei de la spital au nevoie de cnp-ul tanarului?

*Daca stiti surse cu informatii despre acest subiect sau modele de documente va rog sa-mi transmiteti.

Va multumesc anticipat!
La UPU si internare este necesar un act de identitate(certificat nastere/BI/CI) in care apare CNP-ul.
Necunoscand exact ce contine acea fisa de recensamant, va recomand sa atasati si o declaratie a persoanei care o completeaza, prin care isi da acordul pentru procesarea datelor cu caracter personal, conform art 8 alin 1 lit a, din Legea 677/2001
AvTudor_com, utilizator
Va multumesc!
CNP identifica unic persoanele in diversele sisteme de evidenta ale autoritatilor, inclusiv in cele ale sistemului sanitar, deci ar trebui sa aveti CNP-urile participantilor, Dar, cum s-a spus, trebuie sa aveti acordul lor scris detaliat pt primire din care sa rezulte si scopul prelucrarii, limitele de timp, masurile de protectie etc. ca sa fie respectata legislatia destul de stricta prinvind prelucrarea datelor cu caracter personal, mai ales normele speciale legate de CNP si serie/numar CI. Atentie ca din 25 mai intra in vigoare alta legislatie !