Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract inchiriere pe numele parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract inchiriere pe numele parintilor

Buna ziua,
As dori sa imi inchiriez apartamentul unui student dar doresc sa semnez contractul cu unul din parintii acestuia. As dori sa stiu cum as putea sa formulez in contract astfel incat sa se inteleaga ca desi studentul va locui la adresa, raspunderea legala pentru plata chiriei sau pentru eventualele daune ii revine parintelui acestuia, cu care semnez contractul.
Nu am reusit sa gasesc niciun model de genul acesta pe internet.
Multumesc!
Liliana Gradinaru a scris:

Trebuie să știe să îl personalizeze, asta e problema. În esență, userul nu vrea un contract standard, ci clauze de garantare concrete și legale.

Am un contract redactat de un avocat ,doar ca inainte chiriasul era o persoana juridica si in apartament locuia un angajat al acesteia. Deci tot ce am facut a fost sa inlocuiesc peste tot persoana juridica cu numele parintelui (chiriasul) si fostul ocupant al spatiului cu actual ocupant (studentul).
Intrebarea mea era daca este gresita in vreun fel formularea pe care am mentinonat-o in primul comentariu?
Multumesc.
psyche383, utilizator