Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art. 31 al. 3 codul muncii deplasare strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art. 31 al. 3 codul muncii deplasare strainatate

Bună ziua. Aș avea și eu o întrebare.
Știu că în baza articolului 31 alineatul 3 din Codul Muncii se poate închide Contractul individual de muncă în perioada de probă doar cu o simplă notificare. Intrebarea mea este următoarea?
Sunt detașat în străinătate sunt plătit diurnă pe fiecare zi calendaristică Vreau să știu dacă ei sunt obligați să îmi ia sigură transportul înapoi în România din data în care a primit notificarea și în cazul în care nu se poate Cum se procedează sau dacă au obligația legală să mă plătească din data in care am trimis două cifre care a dispus încetarea contractului de muncă până în data în care îmi vor asigura transportul înapoi spre România
Multumesc frumos
Potrivit art.46 alin.4 C.mun., salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

In situatia in care salariatul urmeaza sa isi desfasoare activitatea in strainatate, angajatorul are obligatia de a-i comunica in timp util, inainte de plecare, informatii referitoare la:
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz.

Dvs aveti mentionate undeva conditiile de repatriere?
totul a fost comunicat verbal. se asigura transport inapoi.
Avand in vedere textul art.46 alin.4 C.mun., sunt obligați să va asigure transportul înapoi în România.