avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozite angajați asociații de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozite angajați asociații de proprietari

Buna ziua, as dori sa stiu cum se fac retinerile pentru un salariat care are program normal la privat si 2 ore in cadrul asociatiei de proprietari pe functia de presedinte. Trebuie sa retin si pt sanatate si pt somaj? il trec in comisia de cenzori sau ca salariat? multumesc
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:11, 16 Septembrie 2017
Aveti dreptate.Contributiile angajatorului in cazul prezentat de dvs.se calculeaza la salariul minim de 1450 lei.
Buna ziua, am incercat sa fac declaratia si pt persoana cu pensie militara.Pe contractul de munca al asociatiei are un salariu brut de 936 lei.Am completat totul si am bifat pensie militara,insa imi apare o eroare :"pentru tip asigurat 1 din sectiunea A/B nu ati completat sectiunea asigurat E3" nu stiu la ce se refera si ce trebuie sa mai completez. Ideea e ca nu pot merge mai departe cu declaratia! va rog sa ma ajutati cu ceea ce ar trebui sa completez sau unde gresesc! Multumesc!
N-are importanta eroarea.
ANAF nu a reusit pana in prezent sa modifice D 112, asa ca da aceasta eroare, dar e admisibila.
Deci completati la CAS 1450 si validati. Va va da eroare, dar nu bagati in seama.
Si la Recipisa va va scrie despre aceasta eroare, dar considerati ca ati declarat corect.
Declaratia nu se depune cu erori, doar cu atentionari!
Trebuie modificata manual contributia angajator la CAS din 'anexa 1.1 angajator sectiunea C', apoi se modifica manual CASS angajator din sectiunea A-creante, apoi se face actualizare creante , mai verificati o data sumele si se continua cu validarea.
@VICTORIABABOI
Nu am vazut in D112 optiunea pensionar militar, doar pensionar.Completati la sectiunea A, tip asigurat-4, apoi completati sectiunea E3.
Asta mi-a scris pe recipisa:
Nu exista erori de validare.
ATENÞIONARI:
A: validari globale
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
atentionare regula: A37: C1_T3 (838) = C1_T3 calculat cf. regulii (1012)
A: validari globale
Creanta 13. Contributia de sanatate datorata de angajator difera de suma calculata
atentionare regula: A21.13: (pt. codOblig=431) suma introdusa (276) = suma calculata conform regulii
(333)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua declaratie 112 pentru asociatii ankuta ankuta buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns legat de noua forma adeclaratiei 112. Eu initial faceam 112 verificam sa vad daca e ok cu statul si apoi ... (vezi toată discuția)
D112 pentru srl-d elyababau elyababau Am depus D112 si am primit in recipisa urmatoarea \\"eroare regula: S122.2: Tipul de asigurati din sectiunea E3 nu corespunde cu tipurile de asigurati ... (vezi toată discuția)
Declarația 112 Ioan butnariuc Ioan butnariuc Buna ziua! Am întâmpinat o problema la depunerea declarației 112 aferentă lunii septembrie 2022! După depunerea prin eguvernare, recipisa îmi arată ... (vezi toată discuția)