Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozite angajați asociații de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozite angajați asociații de proprietari

Buna ziua, as dori sa stiu cum se fac retinerile pentru un salariat care are program normal la privat si 2 ore in cadrul asociatiei de proprietari pe functia de presedinte. Trebuie sa retin si pt sanatate si pt somaj? il trec in comisia de cenzori sau ca salariat? multumesc
Aveti dreptate.Contributiile angajatorului in cazul prezentat de dvs.se calculeaza la salariul minim de 1450 lei.
Buna ziua, am incercat sa fac declaratia si pt persoana cu pensie militara.Pe contractul de munca al asociatiei are un salariu brut de 936 lei.Am completat totul si am bifat pensie militara,insa imi apare o eroare :"pentru tip asigurat 1 din sectiunea A/B nu ati completat sectiunea asigurat E3" nu stiu la ce se refera si ce trebuie sa mai completez. Ideea e ca nu pot merge mai departe cu declaratia! va rog sa ma ajutati cu ceea ce ar trebui sa completez sau unde gresesc! Multumesc!
N-are importanta eroarea.
ANAF nu a reusit pana in prezent sa modifice D 112, asa ca da aceasta eroare, dar e admisibila.
Deci completati la CAS 1450 si validati. Va va da eroare, dar nu bagati in seama.
Si la Recipisa va va scrie despre aceasta eroare, dar considerati ca ati declarat corect.
Declaratia nu se depune cu erori, doar cu atentionari!
Trebuie modificata manual contributia angajator la CAS din 'anexa 1.1 angajator sectiunea C', apoi se modifica manual CASS angajator din sectiunea A-creante, apoi se face actualizare creante , mai verificati o data sumele si se continua cu validarea.
@VICTORIABABOI
Nu am vazut in D112 optiunea pensionar militar, doar pensionar.Completati la sectiunea A, tip asigurat-4, apoi completati sectiunea E3.
Asta mi-a scris pe recipisa:
Nu exista erori de validare.
ATENÞIONARI:
A: validari globale
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
atentionare regula: A37: C1_T3 (838) = C1_T3 calculat cf. regulii (1012)
A: validari globale
Creanta 13. Contributia de sanatate datorata de angajator difera de suma calculata
atentionare regula: A21.13: (pt. codOblig=431) suma introdusa (276) = suma calculata conform regulii
(333)