Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie

Buna ziua! Scuzați mi vocabularul sărăcăcios al domeniul, va voi explica cum pot. Am un amic care in urma cu 2 ani a fost prins beat la volan. A refuzat recoltarea de probe biologice. Drept urmare, i s a reținut permisul și a fost acționat in judecată. A făcut munca in folosul comunității, a făcut o noua școala de șoferi in urma căreia a intrat din nou in posesia unui permis auto. In urma judecății, a reușit sa scape de închisoare. In urma cu câteva zile acest individ a fost din nou prins la volan beat. As vrea sa știu consecințele faptei și in același timp cum se cumulează pedeapsa. Mulțumesc!
Sabinamanolescu, utilizator
Ce pedeapsa a primit, amenda sau inchisoare?
Sa dispus amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea? Cand a ramas definitiva hotararea ?
De data aceasta a fost de acord cu recoltarea probelor biologice?
Depinde de situatia concreta. Poate sa riste si o pedeapsa cu executare.
AvTudor_com, utilizator
Ce a dispus instanta in cazul primului dosar, amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere?
Era inca in termenul de supraveghere cand a fost depistat?