Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate in urma unui Accident Vascular ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate in urma unui Accident Vascular Cerebral

Buna ziua,
Tatal meu in varsta de 63 de ani (n.1953) a suferit in urma cu o luna (09.08.2017) un AVC ischemic, ramanand paralizat pe partea stanga (mana+picior).
Mergand la comisie cu dosarul necesar pensiei de invaliditate am primit urmatorul raspuns: 'nu se poate depune dosarul decat dupa minimum 3 luni de tratament".
Mentionez ca tatal meu nu are momentan niciun venit si are o vechime in cadrul muncii de 29 de ani.
As dori sa aflu daca este legal/normal refuzul comisiei de a-mi primi dosarul pe motivul specificat mai sus si daca este obligatoriu sa treaca cele 3 luni (90 de zile) pentru a depune dosarul respectiv.
Va multumesc!
Precizati in ce conditii s-a produs AVC -ul, respectiv daca in momentul producerii era sau nu angajat, daca evenimentul s-a produs in timpul desfasurarii activitatii in cadrul firmei angajatoare.
In cele 3 luni de tratament poate beneficia de concediu medical platit daca era/ este angajat.
Spuneti ca momentan nu are niciun venit, iar dupa varsta, tatal dvs. nefiind pensionar pentru limita de varsta/ pensionar anticipat, ar trebui sa fie in somaj cu indemnizatie de somaj (eventual terminata dupa data producerii evenimentului)/somer fara indemnizatie de somaj.
Precizari suplimentare gasiti aici: [ link extern ] /
Urmariti etapele pensionarii, pct.2
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
În 20 aprilie 2018 am făcut avc.pe partea dreapta a creietului și mi-a afectat partea stanga a corpului .mana și piciorul. Fac tratament și acuma .toți datorii mi-au spus ca nu ma poate pensiona pe caz de boala. Am 36 de ani..oare de ce?
Trebuia sa deschideti discutie noua.
Numai doctorii va pot lamuri de ce in prezent nu va puteti pensiona pe caz de boala. Fiind in tratament, in prezent va aflati, probabil in concediu medical prelungit prin comisia medicala si nu ati acumulat inca cele 273 de zile, maxim care se acorda.