avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CAS la un PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CAS la un PFA

Buna ziua!
Am o intrebare legata de plata CAS-ului.
Daca avem de exemplu un PFA care are un venit estimat de 2.000 de lei pentru anul in curs, acesta nu a fost obligat la plata CAS-ului, iar la final de an venitul obtinut a fost tot de 2.000 lei, cat bani datoreaza acesta pentru CAS?
Am citit intr-un articol faptul ca baza de calcul pentru CAS nu poate fi mai mica de 1.095 lei (35% venitul mediu). Pentru aceasta suma CAS-ul ar reprezenta 115, iar daca ar fi sa inmultim suma cu 12 (luni) am obtine suma de 1380 lei. Daca mai adaugam si cota de 21.5 pentru CASS si impozitul pe venit pentru venitul anual de 2000 lei, obtinem inca 430 lei.
Conform celor de mai sus inseamna ca ar datora 1814 lei, acesta ramanand cu 146 lei.
Intrebarea mea este daca informatiile de mai sus sunt corecte?

Va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2017
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Suspendare plata cas si completarea decalaratiei 600 cflorin24 cflorin24 Buna ziua. Daca se poate as dori sa obtin raspuns la 2 intrebari. Pentru Intreprindere Individuala,impozitare sistem real, cu incepere activitate in 2012 ... (vezi toată discuția)
Plata cas de catre pfa si pentru drepturi de autor adema1980 adema1980 Buna ziua, Va rog un temei legal pentru urmatoarea problema: In ceea ce priveste contributia la sistemul asigurarilor sociale de stat (CAS) potrivit art. ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa/if cristy1110 cristy1110 Care este acum venitul maxim estimat pina la care nu se plateste contributia la casa de pensii ? in ultimii ani a fost de 8000 de lei . cota minima de plata la ... (vezi toată discuția)