Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CAS la un PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CAS la un PFA

Buna ziua!
Am o intrebare legata de plata CAS-ului.
Daca avem de exemplu un PFA care are un venit estimat de 2.000 de lei pentru anul in curs, acesta nu a fost obligat la plata CAS-ului, iar la final de an venitul obtinut a fost tot de 2.000 lei, cat bani datoreaza acesta pentru CAS?
Am citit intr-un articol faptul ca baza de calcul pentru CAS nu poate fi mai mica de 1.095 lei (35% venitul mediu). Pentru aceasta suma CAS-ul ar reprezenta 115, iar daca ar fi sa inmultim suma cu 12 (luni) am obtine suma de 1380 lei. Daca mai adaugam si cota de 21.5 pentru CASS si impozitul pe venit pentru venitul anual de 2000 lei, obtinem inca 430 lei.
Conform celor de mai sus inseamna ca ar datora 1814 lei, acesta ramanand cu 146 lei.
Intrebarea mea este daca informatiile de mai sus sunt corecte?

Va multumesc!
george-neagu, moderator