Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Cum se apreciază/depreciază o valută față de LEU?
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Cum se apreciază/depreciază o valută față de LEU?

Care este principalul motiv (pentru că sunt convins că sunt foarte multe) pentru care, spre exemplu, dolarul se apreciază față de leu?

Care este strategia BNR pentru a echilibra situațiile în care leul se depreciază agresiv față de principalele valute?
Principalul motiv pentru care leul se depreciaza sau se apreciaza fata de principalele valute este ritmul in care INS-ul minte de ingheata apele. Avem crestere economica de 7% (conf INS) dar incasarile la buget scad !?. Vesnicul vinovat (de serviciu) este evaziunea. Nimeni nu-si pune problema ce raporteaza INS, unde "se uita" aceasta institutie cand raporteaza asemenea cifre bombastice. De ce fac asa ? Habar nu am.
Din câte știu, un factor masiv e reprezentat de împrumuturile masive în EURO și USD. E un subiect complex. Dacă există vreun specialist în economie, chiar aș vrea o părere tehnică.