Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de trecere

Intre mine si vecin este un drum acces tarla 10 m latime (conform schita primerie in care sunt trecuti vecinii terenului cumparat de parinti prin anii 1985), de cateva zile vecinu isi construieste un nou gard dar nu pe vechiul amplasament il muta cu aproximativ 2 m reducand din latimea drumulu de aces la tarla. Mentionez ca intrarile cu masinile si utilajele agricole se face pe acest drum.
Buna ziua,
Daca prin acel drum ingradeste accesul si nu va puteti intelege civilizat atunci va trebui sa va adresati instantei de judecata.
Puteti formula doua actiuni:fie actiune in granituire,fie actiune confesorie de servitute de trecere.