Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca depusa la domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca depusa la domiciliu

va rog frumos sfatuiti ma,in cazul in care un angajat cu cim de 8h ,poate desfasura si munca de birou de la domiciliu(de la distanta)eu ca angajator ,trebuie sa stipulez in cim acest lucru si unde?
va multumesc pentru sprijin
D.Locul de munca:
1.Activitatea se desfăşoară la _______________________________.
2.În lipsa unui loc de muncă fix salariatul va desfăşura activitatea astfel:-------------.
Scrieti la punctul 1. daca locul de munca este fix, daca nu este un loc de munca fix, scrieti la punctul 2. ca lucreaza la terti, aici se regaseste ca lucreaza si acasa, nu uitati de spor de mobilitate (cel putin 1%).
Asteptam sa aprobe actul normativ cu telemunca; telesalariat si atunci vom avea o buna incadrare a muncii de birou la domiciliul salariatului.
Codul muncii
Art. 109
Contractul individual de muncă la domiciliu se încheie numai în formă scrisă şi conţine, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:
a) precizarea expresă că salariatul lucrează la domiciliu;
b) programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să controleze activitatea salariatului său şi modalitatea concretă de realizare a controlului;
c) obligaţia angajatorului de a asigura transportul la şi de la domiciliul salariatului, după caz, al materiilor prime şi materialelor pe care le utilizează în activitate, precum şi al produselor finite pe care le realizează.
Cornel Vasile a scris:

Codul muncii
Art. 109
Contractul individual de muncă la domiciliu se încheie numai în formă scrisă şi conţine, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (2), următoarele:

Corect: 17 alin.(3).

Completez - Art. 108
(2) In vederea indeplinirii sarcinilor de serviciu ce le revin, salariatii cu munca la domiciliu isi stabilesc singuri programul de lucru.
(3) Angajatorul este in drept sa verifice activitatea salariatului cu munca la domiciliu, in conditiile stabilite prin contractul individual de munca.
multumesc pt ajutor

Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

D.Locul de munca:
1.Activitatea se desfăşoară la _______________________________.
2.În lipsa unui loc de muncă fix salariatul va desfăşura activitatea astfel:-------------.
Scrieti la punctul 1. daca locul de munca este fix, daca nu este un loc de munca fix, scrieti la punctul 2. ca lucreaza la terti, aici se regaseste ca lucreaza si acasa, nu uitati de spor de mobilitate (cel putin 1%).
Asteptam sa aprobe actul normativ cu telemunca; telesalariat si atunci vom avea o buna incadrare a muncii de birou la domiciliul salariatului.

Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

Corect: 17 alin.(3).
......

Nu mai este nevoie de modificare mesajului meu , daca dvs ati corectat printr-un alt raspuns.