Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Detasare transnationala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Detasare transnationala

Buna ziua, ma poate informa cineva cu detalii in ce priveste detasare personal in Germania la o firma din Romania cu punct de lucru in Germania. Cei de la ITM spun ca trebuie detasati in Revisal iar cei de la Casa de Pensii Bucuresti - pentru formularul A1 ne cer ca ei sa fie activi in Revisal ca dovada pentru declaratia 112. Cum se inregistreaza corect?
irina sol, utilizator
Buna ziua,
Detasarea transnationala trebuie inregistrata in Revisal, conf art. 3 alin 2 lit. m HG 905/2017. Exista o mica problema: aplicatia Revisal nu a fost updata conf HG 905/2017 si in consecinta nu se pot inregsitra in aplicatie toate elementele detasarii transnationale, asa cum se precizeaza in art. 3 alin 2 lit. m HG 905/2017.
Chiar daca unele ITM-uri solicita inregistrarea detasarii transnat la rubrica "Detasare" din Revisal, aceasta rubrica se refera la detasarea prevazuta in Codul Muncii nu la cea din Lg 16/2017.
De exemplu nu se poate inregistra in aplicatia curenta "natura activităţi", element solicitat de art. 3 alin 2 lit. m HG 905/2017.
Mai multe despre detasarea transnationala gasiti aici intr-un ghid elaborat cu participarea Inspectiei Muncii: [ link extern ]
Prevederile legale europene luate in considerare in acest ghid au fost transpuse in Lg 16/2017.
Desi este intocmit pt activitatea de transport, cazurile de detasare transnationala, preluate in legislatia romana la art 5 din Lg 16/2017, sunt general aplicabile.