Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conflict angajat -angajator după revenirea din ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conflict angajat -angajator după revenirea din ccc

Buna seara ,
Revenirea din CCC S-a produs ca un șoc ,aflând ca nu mai dețin funcția de conducere (atribuțiile pe care le aveam inainte nu le mai Execut ,dându-mi-se unele de rang inferior si evident si schema de bonusare una inferioară celei pe care am avut-o inainte de a intra in CCC .
Menționez ca salariul brut a ramas același .
Cum procedez ca sa-mi reiau activitatea de dinainte de CCC?
Sesizati ITM-ul/ Inspecţia Muncii, pentru incalcarea de catre angajator a dispozitiilor art.10 alin.8 din Legea 202/2002.

art.10
(8) La încetarea concediului de maternitate, a concediului pentru creşterea copiilor în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă ori la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente, şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.
.....