Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vârstă pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vârstă pensionare

sint nascuta in 28 12 1960 am 37 ani lucrati 11 grupa 2 cind ma pot pensiona
Limita de varsta la 61 ani si 11 luni.
Pensie anticipata la 56 ani si 11 luni(28/11/2017) daca indepliniti conditi conditia de stagiu de 39 ani si 11 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
11 ani grupa II de munca aduc un stagiu aferent de 2 ani si 9 luni(3 luni/an).
37 + 2 ani si 9 luni = 39 ani si 9 luni