Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rețetă compensată pe baza recomandării ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rețetă compensată pe baza recomandării specialistului

Medicul de familie iti poate elibera reteta compensata in baza unei retete (fara scrisoare medicala) emise de un medic specialist?
Multumesc!
DEPINDE de la caz la caz, și de la boală la boală.
Dacă veniți la el cu o rețetă necompensata de la un alt doctor, dar nu aveți și scrisoare medicala de la medicul specialist, nu are dreptul sa vă dea acele medicamente compensate.
Mergeți la medicul de specialitate și solicitați scrisoare medicala, sau vă cumpărați medicamentele la liber.