Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art61 litera a din codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art61 litera a din codul muncii

Buna ziua.sotul meu a lucrat 9ani la o societate de confectii textile.intre timp a gasit altceva mai bun de lucru.a facut cerere de incetare a activitatii si a inaintato secretarei.acum dupa 2saptamani de la inaintarea cererii ia trimis acasa o recomandata sa se prezinte la biroul de resurse umane al societatii pentru ca are absente nemotivate si ca ii desface contractul de munca in baza art61 lit a din codul muncii.intrebarea mea este urmatoarea:ce presupune aceasta?
Inseamna desfacerea disciplinara a c.i.m. sau concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului.

In cererea de incetare a activitatii a invocat un articol de incetare, art.55 lit.b C.mun. - acordul partilor sau art.821 C.mun. - demisie?
Demisie pur si simplu.
Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.

De la regula potrivit căreia salariatul care își dă demisia are obligația de a acorda angajatorului un termen de preaviz, Codul muncii prevede si excepții de la regula, în care salariatul își poate da demisia fără preaviz, si anume :
- in cazul în care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.Această excepție de la regula acordării preavizului se regăsește în cuprinsul dispozițiilor art. 81 alin. (8) Codul muncii.

- in cazul in care angajatorul renunta total la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.