avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recunoaștere facială pentru pontaj la firmă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recunoaștere facială pentru pontaj la firmă privată. Pot fi sancționat dacă nu sunt de acord cu această metodă?

Exista o legislatie care sa permita unei firme private sa colecteze informatii biometrice de genul recunoastere faciala si sau amprenta digitala de exemplu pentru pontaj? are dreptul o companie privata sa solicite acest mod de indentificare? poate garanta securitatea datelor? imi incalca dreptul la intimitate? sunt informatii personale. poate o firma sa conditioneze angajarea sau mentinerea unui loc de munca de acordul angajatului pentru aceste metode
Ultima modificare: Luni, 25 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 09:45, 27 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O societatea poate sa conditioneze angajarea de acordul angajatului pentru astfel de metode.

Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii in birouri si nici sa-i amprenteze
www.avocatnet.ro/articol_405...
Va multumesc pentru raspunsul prompt. in masura in care sunt angajat deja cu contract de munca pe perioada nedeterminata poate justifica refuzul clar exprimat pentru aceasta metoda si solicitarea unei metode mai putin invazive de pontaj, emiterea unui avertisment scris? Mentionez ca se solicita acum implementarea acestui sistem fara solicitarea anterioara a cordului angajatilor si sau informarea anterioara instalarii
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru asa ceva , sanctionarea dvs cu avertisment mi se pare absurd . Puteti contesta decizia de sanctionare, daca mai sunteti in termen,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista L667/2001, privind protectia datelor personale, care reglementeaza felul in care cei ce colecteaza date personale le asigura securitatea. Daca cineva, cum ar fi o banca, desi autorizata conform L667, va solicita date personale, puteti sa refuzati si plecati. La fel in cazul unui angajator: nu va convine, nu va angajati la el.
Daca insa aveti un CIM in derulare, acesta nu se poate modifica decat prin acordul partilor.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ... Sorin Zaharia Sorin Zaharia Buna ziua , pentru instalarea unui sistem de pontaj cu date biometrice ( scanare faciala ) acceptat de catre angajati, pentru a putea respecta aspectul ... (vezi toată discuția)
Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ... George_75 George_75 Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ia amprenta pe motivul că doar cu amprenta ne vom mai putea ponta? Menționez că avem ... (vezi toată discuția)
Doresc să implementez pontajul pe bază de amprentă pentru angajați, în condiții de legalitate. ce măsuri trebuie să iau? victor.n victor.n Buna ziua, Doresc sa implementez pontajul pe baza de amprenta pentru angajati, in conditii de legalitate. Deseori angajatii isi dau cartela unul altuia si ... (vezi toată discuția)