Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ...

Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ia amprenta pe motivul că doar cu amprenta ne vom mai putea ponta? Menționez că avem condică de prezență și carduri de acces. Se specifică faptul că la trei nepontări angajatului i se va desface contractul de muncă.
Nu poți folosi amprentarea pentru pontaj și să-i consideri absenți nemotivat pe angajați dacă nu vor s-o folosească
www.avocatnet.ro/articol_586...

sau

www.avocatnet.ro/articol_405...
Săptămana aceasta am primit o notificare prin care suntem informați ca începând cu data de 16 August cardurile de pontaj nu vor mai funcționa, iar singura metoda de pontaj rămâne amprenta. Iar daca in zilele de 16, 17 si 18 August nu suntem pontati, ni se va desface contractul de munca. O parte dintre angajați, de teama, au furnizat datele biometrice, dar suntem o parte care nu dorim sa fim amprentati
Puteti sesiza Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]
da, am aceeasi opinie, ar trebui o sesizare (daca e colectiva e si mai bine) la ANSPDC