Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita de varsta

Buna ziua,
Este obligatorie incetarea contractului individual de munca al unei persoane care primeste decizia pentru pensionare la limita de varsta cu reducerea perioadei pentru incadrare in grupa de munca?
Cand inceteaza contractul si de la ce data intra in drepturi?
In cazul dumneavoastra, contractul individual de munca inceteaza de drept. Insa se poate intocmi alt contract individual de munca si se poate cumula pensia cu salariul.
Contractul individual de munca inceteaza de drept si intra in drepturi, la data cand ati primit decizia de pensionare, data trecuta de posta pe plic.

Codul Muncii prevede:
Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Legea 263/2010
art.104
(1) În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de prezenta lege, în funcție de categoria de pensie solicitată.

(2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condițiile prevăzute de prezenta lege, și se acordă de la data înregistrării cererii.
.....
Cornel Vasile a scris:

Legea 263/2010
art.104
(1) În sistemul public de pensii, pensiile se cuvin de la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de prezenta lege, în funcție de categoria de pensie solicitată.

(2) Pensiile se stabilesc prin decizie a casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale, după caz, emisă în condițiile prevăzute de prezenta lege, și se acordă de la data înregistrării cererii.
.....

In acesta speta, incetam contractul individual de munca cu data cand a primit decizia de pensionare pentru ca la data cand a depus cererea la casa de pensii angajatorul nu avea voie sa-i inceteze contractul individual de munca pana la primirea deciziei de pensionare si angajatul a venit la program.

Contractul individual de munca inceteaza cu data cand a primit decizia de pensionare si a anuntat angajatorul.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic