Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna

De 3 ani de zile sunt angajat pe postul de consilier al primarului, iar odata cu legea salarizari secretara ma incadrat pe postul de referent mentionez ca am terminat ca si studii profesionala 11 clase iar acum sant in curs de terminare a liceului clasa 12 ,ca si studii ar fi suficint pt postul care il ocup acum cel de referent de specialitate (consilier al primarului?
Aradon, utilizator
Sa ne intelegem, de 3 ani sunteti consilier al primarului, angajat cu scoala profesionala 11 clase si anul acesta secretara v-a angajat pe post de referent de specialitate? Ce specialitate? Dar de fapt dvs prestati tot munca de consilier al primarului. Am inteles bine?
In general, pentru referent de specialitate sunt necesare studii superioare.
Da. Dar acum secretara spune ca nu ma mai incadrez pe functia asta si ca trebuie sa ma demita,
In legea 2015/2001 nu specifica ce studi trebuie sa am.
Aradon, utilizator
Demiterea nu o face secretara , ci primarul.

Legea 215/2001
Art. 66
(1) Primarii comunelor pot înființa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, un post de consilier al primarului. Primarii orașelor, municipiilor și ai municipiilor reședință de județ pot înființa, în limita numărului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct, format din:
a) maximum 2 posturi, la orașe și municipii;
b) maximum 4 posturi, la municipii reședință de județ.

(2) Personalul încadrat pe posturile prevăzute la alin. (1) este numit și eliberat din funcție de către primar.