Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se suspenda executarea silita?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se suspenda executarea silita?

Buna ziua!
Daca o societate intra in insolventa, in reorganizare judiciara, avand in curs o executare silita pornita de o banca, se suspenda executarea?
Arat ca societatea a luat un credit de la banca si din cauza unei "tepe" luata de la o firma din italia a oprit temporar activitatea. Ulterior o societate i-a cerut insolventa si termenul fixat este luna aceasta. ce se poate intampla in acest caz?
Executarea silita se suspenda de drept - art. 36 din Legea 85/2006.
firma a contestat starea de insolventa in termen de 10 zile? Sau cel putin are vreo sansa (la rece spus) sa dovedeasca faptul ca nu este in insolventa?
nu a contestat ci a recunoscut. urmeaza pronuntarea instantei.
Cu siguranta se va pronunta in privinta deschiderii procedurii generale de insolventa