Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Competenta Curtii de Conturi asupra unui ONG (entitate ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Competenta Curtii de Conturi asupra unui ONG (entitate privata)

Buna ziua,

Se dau urmatoarele date/definitii:

1. Asociatia de dezvoltare intercomunitara - asociere de unitati administrativ teritoriale, cu personalitate juridica de drept privat si statut de utilitate publica. constituita in baza Legii 215/2001 si OG 26/2006.
2. Sursele de venit ale Asociatiei sunt cotizatiile UAT-urilor, stabilite prin hotarare AGA, plata facandu-se prin banca, nu prin transfer.
3. Asociatia are buget propriu aprobat de AGA.
4. Curtea de Conturi exercită funcția de control asupra modului de formare, administrare și întrebuințare a resurselor financiare ale statului și ale sectorului public.
5. Asociatia este supusa legii achizitiilor publice:
"Au calitatea de autoritate contractantă în sensul prezentei legi:
a) autoritățile și instituțiile publice centrale sau locale, precum și structurile din componența acestora care au delegată calitatea de ordonator de credite și care au stabilite competențe în domeniul achizițiilor publice;
b) organismele de drept public;
c) asocierile care cuprind cel puțin o autoritate contractantă dintre cele prevăzute la lit. a) sau b)."

Intrebare: Are competenta Curtea de conturi sa controleze o astfel de entitate privata (asociatia)? Daca da, ce verifica? Numai achizitiile publice, executia bugetului sau toata activitatea Asociatiei?
Buna ziua,

Raspund tot eu pentru cei care sunt interesati de aceasta postare: Curtea de Conturi a decis si a spus ca nu are competenta pentru a controla acest tip de organizatie.
Buna ziua. Imi puteti specifica unde gasesc aceasta decizie a Curtii de Conturi? Multumesc
Buna ziua, ati gasit cumva aceasta decizie? Multumesc