Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Ce impozit platesc pt un srl?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Ce impozit platesc pt un srl?

Am un srl platitor de tva si intentionez sa am 6 angajati.clienti vor fi in strainatate, deci factura lunara va depasi 10000 euro .cum voi fi taxat?
Daca indepliniti conditiile pt a fi microintreprindere atunci 1% (nu ati mentionat ce fel de venituri aveti), pana ajungeti la plafonul de venituri de 500.000 euro. Dupa aceea veti plati impozit pe profit.

Cod Fiscal:

ART. 52 - Reguli de ieșire din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderii în cursul anului

(1) Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre aceste limite.
Ioan Petru Butariu, Contabil