Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divortul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divortul

Se poate desface căsătoria la prima înfățișare daca parata este de acord cu ce cere reclamantul? Daca da când voi putea intra in posesia actului de divorț?
Maruscuta, utilizator
Buna seara,
Da daca ambele parti se inteleg asupra tuturor capetelor de cerere.
Sentinta va va fi comunicata teoretic in 30 de zile, practica in cateva luni si va putea fi legalizata la 33 (30 de zile termen legal si 3 zile ale postei) de zile de la comunicare daca nu este atacata cu apel.