avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM suspendat cf art 54, angajatul nu a revenit la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM suspendat cf art 54, angajatul nu a revenit la munca

Buna ziua,
Am un angajat caruia i s-a suspendat CIM cf art 54 codul muncii, insa avand in vedere ca pe data de 08.10.2017 (se nimereste a fi zi de duminica) ar trebui sa expire perioada suspendarii am incercat sa-l contactez dar nu raspunde la telefon, din alte surse am inteles ca ar fi plecat in afara tarii, ce fac daca nu vine la munca? Ii fac incetare suspendare cu data de 07.10.2017 (pica sambata) cu inceperea activitatii 08.10.2017 (zi nelucratoare)? Si daca nu vine luni 09.10.2017 la munca ii suspend iar contractul pentru absente, in vederea desfacerii disciplinare a contractului?
Cursul de resurse umane din pacate nu m-a pregatit deloc pentru diversele situatii ce apar in realitate.
Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:45, 6 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu vine la munca :
- constatati incetarea suspendarii c.i.m.
- pontati nemotivat salariatul, daca doriti ii puteti suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate
- potrivit dispozitiilor din reg.intern, demarati apoi cercetarea disciplinara a salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate angajat cu program 12/24 un salariat absentează ... econo econo Absente nemotivate angajat cu program 12/24 Un salariat absentează nemotivat de la servici miercuri, joi și duminică, vineri și sâmbătă fiind liber ... (vezi toată discuția)
Lipsire nemotivata de la munca rizeavl rizeavl Buna Ziua! Sunt student am lucrat la o firma din Bucuresti part-time 4h/day, intr-o zii am renuntat sa mai merg definitiv. Innainte sa plec am facut o ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate si inregistrare in revisal YoAlle YoAlle Buna ziua, 1. Absentele nemotivate se inregistreaza obligatoriu in Revisal? 2. Daca se inregistreaza in Revisal care este procesul , daca salariatul ... (vezi toată discuția)