Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Forma de invatamant pt pensie de urmasi student
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Forma de invatamant pt pensie de urmasi student

Buna ziua.Daca studentul este inscris la o forma de invatamant la distanta(concret la Facultatea de Drept,Lucian Blaga filiala Miercurea Ciuc),mai poate primii pensia de urmasi?Are 22 ani,iar functionarul de la casa de pensii a specificat ca tebuie se fie,, facultate de zi".Mentionez,ca a primit pensia pana la varsta de 18 ani,cand a termniat liceul.
Legea nu precizeaza cursuri de zi.
Legea 263/2010

Articolul 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
Aceeași problemă identica este și în cazul părintilor nerezidenți, care refuză să platească pensie de întreținere copiilor majori, dacă aceștia continuă studiile la fără frecvență. Iar unele Instanțe au dat câștig de cauză părintilor, motivând, ca daca esti la FF ai timp să lucrezi spre a te putea întreținere, spune judecătorul în motivarea sa.
S-ar putea ca practica să fie neunitară.
Articolul de lege lasă loc de intrepretare, în sensul că nu precizează dacă e valabil și pentru cei cu forma de învățământ la distanță.
Din acest motiv nu există practică unitară nici în cazul Instanțelor de Judecată.