Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare zilieri

Buna ziua, am un restaurant si as vrea sa angajez zilieri in anumite zile. Imi puteti spune va rog toti pasii pe care trebuie sa ii parcurg? Multumesc
Lecturati, mai bine :
Legea 52/2011 privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate de zilieri
[ link extern ]

NORME METODOLOGICE din 29 aprilie 2011de aplicare a Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activităţi cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri
[ link extern ]
Cu ceva putin mai pe pasi ma poate ajuta cineva? Chiar si contracost. Multumesc
1. Se achizitioneaza de la ITM registrul de evidenta a zilierilor . Acte : cerere, copie cui , certificat cvonstatator ONRC, imputernicire delegat , copi Ci delegat. Se plateste o taxa de 78 lei/registru.

2. Inscrierea datelor în registru se face numai cu cerneală sau pastă albastră.

Înscrierea datelor se face în ordinea cronologică a utilizării zilierilor. La fiecare înscriere a unui zilier în registru numele şi prenumele se înscriu cu literele mari de tipar, cu menţionarea şi a iniţialei tatălui.
Asfel:
Se completeaza : nr.crt, data, numele si prenumele zilierului, CNP, seria si nr. CI, domeniul de activitate - restaurant , locul executarii, nr. ore lucrate , remuneratia bruta, remunaratia neta , semnaturile.

3. O copie a registrului se depune la ITM. Beneficiarul de lucrări transmite către inspectoratul teritorial de muncă o copie a registrului conţinând înregistrările din luna precedentă, certificată "conform cu originalul".