Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contraventie Rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contraventie Rovinieta

Buna,
Din data de 04.08 anul curent am circulat fara rovinieta. As dorii sa ma lamuriti daca voi primi mai multe amenzi sau doar una singura, dat fiind faptul ca nu am fost instintat pana acum de comiterea contraventiei?
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. 9, alin. (8) din O.G. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, "Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul".
~ Conținut șters la cerere ~