Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit forfetar

Buna ziua.am inchiriat un apartament.contraxtul se supune impozitului forfetar sau obligatoriu celui real?
La veniturile din chirii venitul net se stabilește prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.

Dar persoanele fizice care realizează venituri din cedarea folosinței bunurilor din derularea unui număr mai mare de 5 contracte de închiriere la sfârșitul anului fiscal, începând cu anul fiscal următor, califică aceste venituri în categoria venituri din activități independente și le supun regulilor de stabilire a venitului net pentru această categorie.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc de razpuns.doar ca nu am prea inteles mai ales ca nu sunt contabil .eu am inteles ca in cazul meu, din chiria unui singur apartament se scade cota de 40% dupa care se calculeaza impozitul de 14,5%( impozit si cas).am inteles gresit?
Impozitul de 16% si CASS 5.5% se calculeaza la venitul net (venit net = venit brut-40%)
multumesc,acum mi-e clar...