Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU MEDICAL IN SOMAJ TEHNIC?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU MEDICAL IN SOMAJ TEHNIC?

Se poate da adeverinta medicala pt. spital pt. un salariat aflat in somaj tehnic? Ce implicatie are un concediu medical in somaj tehnic?
Bineinteles. Este salariatul firmei, beneficiaza in continuare de toate drepturile conferite de lege. Concediul medical suspenda de drept CIM. Ca urmare, inceteaza suspendarea contractului salariatului la initiativa angajatorului ( somajul tehnic, cum i se mai spune) si salariatul intra in concediu medical.
Pentru firma, niciunul. Salariatul fiind cu ctr. de munca suspendat nu poate avea si medical platit.
pakos a scris:

Bineinteles. Este salariatul firmei, beneficiaza in continuare de toate drepturile conferite de lege. Concediul medical suspenda de drept CIM. Ca urmare, inceteaza suspendarea contractului salariatului la initiativa angajatorului ( somajul tehnic, cum i se mai spune) si salariatul intra in concediu medical.

Care este baza legala prin care concediul medical "suspenda " o suspendare unilaterala a contractului de munca?
Codul muncii, doamna. Cititi art. 49 alin (1) si art. 50.
Nu sunt jurist, deci nu am calitatea sa va combat, dar nu as vrea sa inteleg gresit Legea 53. In cazul in care contractul este deja suspendat, cum se mai poate aplica art.49 si 50.Dnul tudorvaleriu, ce parere are?