Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cfs si cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cfs si cm

buna ziua. mama mea este in concediu fara plata din februarie. de luni este internata in spital. poate intrerupe cfs sa intre in concediu medical?
multumesc
OUG 158/2005
Art. 16
(1)Asiguratii a caror incapacitate temporara de munca a survenit in timpul concediului de odihna sau al concediului fara plata beneficiaza de indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, concediul de odihna sau fara plata fiind intrerupt, urmand ca zilele neefectuate sa fie reprogramate.

Asadar, CFP al mamei dvs va fi intrerupt si reprogramate zilele ramase dupa revenirea din concediu medical.