Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspect in dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspect in dosar penal

Am fost înștiințată ca am calitatea de suspect in dosar penal pentru nerespectarea drepturilor privind încredințarea minorului. Menționez ca nu sunt in țara. Pot beneficia de avocat din oficiu? In ce condiții? Ce trebuie sa fac?
ContSters444822, utilizator
Avocat din oficiu se dispune doar in conditiile art. 90 c.p.p.
ART. 90
Asistenţa juridică obligatorie a suspectului sau a inculpatului
Asistenţa juridică este obligatorie:
a) când suspectul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de detenţie ori într-un centru educativ, când este reţinut sau arestat, chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale, chiar în altă cauză, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege;
b) în cazul în care organul judiciar apreciază că suspectul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea;
#M35
c) în cursul procedurii în cameră preliminară şi în cursul judecăţii în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat