Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... probe la dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

probe la dosar

Buna
Intrebarea mea este Un suspect/inculpat intr-un dosar penal a dat o declaratie fara un aparator de fata, dupa ce a dat declaratia sa ajuns la fara de camera preliminara, In camera preliminara avocatii celor inculpati inclusiv a celui care a dat declaratie fara aparator, a cerut ca declaratia sa se scoata de la dosar ca nu e administrata legal, dar judecatorul a respins cererea... Mai e ceva de facut in acest sens ?
In faza de up asistenta juridica este obligatorie doar in cazurile prev. de art. 90 c.p.p.
Incercati sa detaliati exact situatia de fapt.
ART. 90
Asistenţa juridică obligatorie a suspectului sau a inculpatului
Asistenţa juridică este obligatorie:
a) când suspectul sau inculpatul este minor, internat într-un centru de detenţie ori într-un centru educativ, când este reţinut sau arestat, chiar în altă cauză, când faţă de acesta a fost dispusă măsura de siguranţă a internării medicale, chiar în altă cauză, precum şi în alte cazuri prevăzute de lege;
b) în cazul în care organul judiciar apreciază că suspectul ori inculpatul nu şi-ar putea face singur apărarea;
#M35
c) în cursul procedurii în cameră preliminară şi în cursul judecăţii în cauzele în care legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani.

Depinde. Vedeti art. 90 CPP si vedeti daca va incadrati acolo.
Daca erau obligati sa aveti avocat va dadeau avocat din oficiu.
Nu fac in prezent greseli de acest fel si judecătorul a judecat corect.

Doar daca ati cerut să aveți avocat apar alte discutii.
Majoritatea însă nu cer sa le vină avocatul ales mai ales ca nici nu au avocat angajat.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat