Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copiilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copiilor

Acum 2 luni am părăsit domiciliul conjugal din cauza neînțelegerilor cu soțul meu(jigniri, amenințări, loviri )copii rămânând la el din păcate,menționez că avem doi copii în vârstă de 15 respectiv 6 ani.Intenționez să intentez acțiunea de divorț dar pana la pronunțarea divorțului doresc custodia copiilor, soțul refuzându-mi încredințarea lor.Ce demersuri trebuie să fac???Va mulțumesc!
Mergeți la judecătoria si proces ordonanța prezidențială de incredintarea copiilor pana la divort
Trebuie mai întâi să introduc actele de divorț sau pot sa cer ordonanta mai înainte de ăsta? ???Enache Ana a scris:

Mergeți la judecătoria si proces ordonanța prezidențială de incredintarea copiilor pana la divort

Introduceţi acţiunea de divorţ , care va avea mai multe capete de cerere - divorţ, autoritatea părintească, domiciliul minorilor, pensia de intreţinere,-şi în aceeaşi zi promovaţi o acţiune pe calea ordonanţei preşedinţiale, pentru domiciliul copiilor la Dvs. Copilul cel mare va fi audiat.Depinde şi de el cu cine vrea să locuiască în continuare.
Mulțumesc frumos pentru sfat