Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executare silita / exceptie netimbrata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executare silita / exceptie netimbrata

buna ziua
- in cazul in care ti-au respins o contestatie la executare fiindca s-a ridicat exceptia netimbrarii anticipate , adica inainte de prima infatisare, ai dreptul la recurs ?
- daca ai dreptul la recurs, poti plati acea taxa de timbru si sa ceri desfiintarea titlului executoriu ? (in cazul meu prescriptia ex)
- taxa de timbru pt o contestatie la exec silita se poate plati pana la prima infatisare sau doar anticipat cand depui actiunea. ma intereseaza un raspuns din practica juridica (adica cum se accepta in procese deobicei) legea in cauza o cunosc si este ambigua.
karmagolden, utilizator
Într-un final am trimis o întâmpinare la dosar în care am cerut să-mi spună cât trebuie sa plătesc taxa de timbru fiindcă vreau sa cer ajutor public și dacă nu știu cât este taxa nu pot face cererea pt scutirea taxei de timbru. Doar așa s-au gândit să-mi spună cât am de plata. Așa că am platit taxa de timbru și am trimis chitanța la dosar. In mod normal nu se mai poate ridica excepția netimbrarii acțiunii. După 17 nov aflu ce au hotărât fiindcă am cerut judecarea în lipsă.

Ora estimata: 8:30
Complet: C 20 am .pr.
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 08:30
Complet: C 20
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 21.11.2017.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 17.11.2017
De ce se tot amână pronunțările
Ora estimata: 8:30
Complet: C 20 am .pr.
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestaţia la executare. Dispune anularea tuturor actelor de executare din dosarul de executare nr. Xxxx/2017 al BEJ . Dispune restituirea taxei de timbru în cuantum de xxxx lei achitată de contestator. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea se va depune la Judecătoria Buftea în cazul exercitării căii de atac. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi 21.11.2017.
Document: Hotarâre xxxx/2017 21.11.2017
Am câștigat acest proces, dacă se poate spune așa ?!! Fiindcă nici nu ar fi trebuit să existe. In fine, bine că l-am câștigat. Acum aș vrea să știu care este procedura prin care îmi recuperez taxa de timbru ? Fac o cerere exact că cea de pe just.ro ,o trimit judecătoriei ...și după aceea ? Ce urmează ?
Îmi puteți da informații ?
Mulțumesc celor ce mă poate îndruma.
Exista termen de apel.Abia după epuizarea caii de atac și dacă soluția nu se schimba puteți obține restituirea taxei.
Da, bineînțeles că aștept să văd dacă se face apel. Acolo voi cere și cheltuieli de judecată ,și-mi angajez avocat. Oricum apelul nu poate schimba decizia primei instanțe. Este vorba de o creanță prescrisă. Dacă am dovedit acest lucru în prima instanță,nu văd ce poate fi nou la apel ?!
Eu cred că nu vor face apel. Dacă nu fac apel în 30 de zile, care este procedura prin care recuperez taxa ? Știu că am un an la dispoziție să-mi recuperez taxa de timbru.