Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cand te poate amenda politia pt latratul cainelui?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cand te poate amenda politia pt latratul cainelui?

Locuiesc la bloc in Bucuresti si in unele weekenduri am grija de cainele parintilor mei. Cand ei pleaca amandoi de acasa mi-l aduc mie la apartament. Am fost agresata verbal si acuzata de catre vecina mea de palier ca o deranjeaza latratul cainelui (asta desi nu are niciun perete comun cu apartamentul meu). Mentionez ca in zilele in care am grija de caine nu il las singur in apartament, deci stiu ca nu latra incat sa deranjeze pe cineva. Intrebarea este daca vecina cheama politia cum poate demonstra ca latra cainele meu excesiv? In momentul in care politia va suna la usa normal ca va latra, dar asta nu inseamna ca latra non stop. Ma vor amenda doar pt ca asa spune vecina?Multumesc!
Ale.xa, utilizator
Orice detinator de patruped canin,are obligatia sa realizeze minimum de instructaj/educatie animalului de companie,instructaj care consta in reguli impotriva latratului,accesului in anumite zone din casa,impotriva satisfacerii necesitatilor fiziologice in casa,etc
Incercati instruirea minima a animalului de companie
Restrictionati accesul animalului de companie in zona de acces in apartament de unde se presupune ca provin zgomotele generate de catre locatari
Vecina poate proba foarte usor latratul cainelui cu inregistrare audio sau cu martori
Problema cu amendatul este conditionata de mai multi facori-subiectivi si obiectivi,dar politistul pentru a scapa de o sesizare,poate aplica sanctiune pecuniara in temeiul disp L nr 61/1991 republicata,desi....nici politia nu detine baza tehnica si nici vecina nu poate proba ca latratul cainelui a depasit pragul fonic admis de 60-65 db...
ynocentta, utilizator
Va multumesc pt raspuns! Desigur ca-l atentionez si il opresc atunci cand incepe sa latre, dar este un caine si normal ca va mai latra atunci cand bate cineva la usa sau trece un alt caine pe langa usa. Singur in casa nu il las. Cat de deranjant poate sa fie in cele 2-3 zile cat sta la mine odata pe luna sau chiar mai rar. Cred ca trebuie sa existe si putina intelegere. Ma face sa cred ca e mai mult ceva personal. Mai am o intrebare. Ce pot face in cazul in care vecina suna la usa si ma agreseaza verbal?ynocentta a scris:

Orice detinator de patruped canin,are obligatia sa realizeze minimum de instructaj/educatie animalului de companie,instructaj care consta in reguli impotriva latratului,accesului in anumite zone din casa,impotriva satisfacerii necesitatilor fiziologice in casa,etc
Incercati instruirea minima a animalului de companie
Restrictionati accesul animalului de companie in zona de acces in apartament de unde se presupune ca provin zgomotele generate de catre locatari
Vecina poate proba foarte usor latratul cainelui cu inregistrare audio sau cu martori
Problema cu amendatul este conditionata de mai multi facori-subiectivi si obiectivi,dar politistul pentru a scapa de o sesizare,poate aplica sanctiune pecuniara in temeiul disp L nr 61/1991 republicata,desi....nici politia nu detine baza tehnica si nici vecina nu poate proba ca latratul cainelui a depasit pragul fonic admis de 60-65 db...