Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registre necesare pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registre necesare pfa

Buna ziua! Desfasor activitati de prestari servicii educationale (after school) prin intermediul unui PFA
1.Pentru contractele de prestari servicii, incheiate cu parintii copiilor, este necesar vre-un registru in care sa dau numar de inregistrare?
2.Pentru realizarea inventarului, ce fel de registru este necesar? Cum pot introduce/ scoate din inventar un obiect deteriorat (cum ar fi o banca scolara, scaune, mocheta, laptop,etc) ?
3. Pot trece pe cheltuieli chitantele prin care imi achit impozitele la ANAF?
4. Daca detin un PFA care desfasoara activitate in doua puncte de lucru in aceeasi localitate, sunt necesare 2 registre din acelea de control sau unul e sufucient pentru amandoua? Pot folosi acelasi registru de cheltuieli si incasari pentru ambele puncte de lucru? Dar inventarul? Se fac doua sau unul cu bunurile ambelor puncte de lucru?
george-neagu, moderator